Agencja ESA chce stworzyć konstelację satelitów wokół Księżyca

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Europejska Agencja Kosmiczna stworzy nawigację satelitarną na Srebrnym Globie. "Księżycowe GPS" zapewni tamtejszym astronautom dokładną informację o ich położeniu i dostarczy funkcje telekomunikacyjne.

 

Zgodnie z założeniami agencji ESA, która pracuje nad projektem o nazwie Moonlight, jeszcze w tej dekadzie na orbitę Księżyca wysłane zostaną satelity. Konstelacja będzie składać się z co najmniej trzech satelitów pozycjonujących i przekaźnikowych, aby zapewnić globalny zasięg. ESA może również umieścić nadajniki na powierzchni Księżyca, aby poprawić dokładność sygnałów nawigacyjnych. Projekt Moonlight jest na etapie badań wykonalności.

 

Agencja ESA zwróciła się do dwóch konsorcjów przemysłowych w Europie, aby określiły, jak powinien wyglądać system nawigacji satelitarnej i telekomunikacji na Księżycu. Pierwsze konsorcjum jest kierowane przez brytyjskiego producenta małych satelitów, firmę Surrey Satellite Technology Limited (SSTL), a drugie - przez włoską firmę Telespazio, zajmującą się systemami kosmicznymi. 

Pomysł Europejskiej Agencji Kosmicznej ma przede wszystkim ułatwić bezzałogowe i załogowe loty na Księżyc, które mają odbyć się w nadchodzących latach. "Księżycowe GPS" zmniejszy ryzyko i obniży koszty misji organizowanych zarówno przez państwowe agencje, jak i prywatne firmy.

 

Projekt Moonlight to także zapowiedź kolonizacji Księżyca. System nawigacji satelitarnej i telekomunikacji pozwoli na sprawną wymianę danych między Srebrnym Globem a Ziemią, a nawet umożliwi organizowanie wideokonferencji z udziałem astronautów na Księżycu i ludzi na Ziemi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz