Zmiennokształtny wir na Wenus intryguje naukowców

Image

Źródło: ESA

Według najnowszego studium gigantyczny cyklon wirujący nad południowym biegunem Wenus, stale rozkłada się na części składowe i ponownie składa. Naukowcy przeanalizowali obserwacje planety, prowadzonej w ciągu ostatnich sześciu lat i doszli do wniosku, że ten huragan nie uspokoił się nawet na minutę.

 

Cyklon ciągle ewoluuje, co dodatkowo komplikuje i tak już złożony obraz warunków pogodowych, które istnieją na Wenus. Kiedy sonda ESA Venus Express dotarła do Wenus w kwietniu 2006 r. nad południowym biegunem planety udało się zobaczyć dokładnie struktury potężnego cyklonu. Jest on cztery razy większy niż rozmiar największej z podobnych ziemskich burz. Zwrócono tez uwagę, ze podobną stałą strukturę atmosferyczną odkrył jeszcze w 1979 roku należący do NASA próbnik Pioneer.

[ibimage==13953==400naszerokosc==none==self==null]

Źródło: ESA/ Venus Express

Zespół badawczy kierowany przez planetologa Itziara Garate-Lopeza z Uniwersytetu Kraju Basków w Hiszpanii, połączył wyniki wielu obserwacji tych dwóch burz i stwierdził, że każdy z tych podmiotów składa się z kilku warstw o niezależnych ośrodkach obrotu znajdujących się na różnych wysokościach. Tak więc zmiany kształtu występują ze względu na zmiany w poziomie aktywności każdej warstwy. Badania opublikowano 24 marca w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

 

 

0
Brak ocen

Ów wir wynika z jądra planety obracającej sie z dużą prędkością wokół własnej osi i  mimosrodowo, za którą nie nadąża duża masa atmosfery Venus w skutek swojej bezwładności. Nie ma tu nic dziwnego. Jak zwykle "świat nauki" ma problem w myślenieu.

 O wir powstał wskutek tego własnie mimosrodu.

0
0