Odkryto najodleglejszy obiekt w Układzie Słonecznym

Kategorie: 

Źródło: NOIRLab/NSF/AURA/J. da Silva

Przez wiele lat uważano, że Pluton jest najodleglejszym obiektem w Układzie Słonecznym. Oczywiście dalsze obserwacje pozwoliły odkryć kolejne ciała niebieskie, które znajdują się poza jego orbitą. Teraz astronomowie donoszą o odkryciu najodleglejszego znanego nam obiektu, któremu nadano słuszną nazwę – Farfarout.

 

Ciało niebieskie o oznaczeniu tymczasowym 2018 AG37 zostało odnalezione już w 2018 roku. Astronomowie ustalili, że Farfarout ma około 400 km średnicy. Bardzo dokładne obserwacje pozwoliły ustalić, że obiekt może oddalać się od Słońca na odległość nawet 175 jednostek astronomicznych i zbliżać na odległość zaledwie 27 jednostek astronomicznych.

 

To oznacza, że orbita Farfarout przecina się z orbitą Neptuna. Astronomowie przypuszczają, że w przeszłości obiekt mógł zbliżyć się do Neptuna i zostać wyrzucony daleko na zewnątrz Układu Słonecznego. Co więcej, niewykluczone, że podobne zdarzenie nastąpi w przyszłości.

Źródło: S. Sheppard

Nazwa tego obiektu nawiązuje do innego ciała niebieskiego o nazwie Farout, który również został odkryty w 2018 roku. Średnia odległość orbitalna tej planety karłowatej wynosi 124 jednostki astronomiczne.

 

Dotychczas bardzo niewiele wiadomo na temat Farfarout. Ponieważ jest bardzo daleko i jest słabo widoczny, astronomowie przeprowadzili tylko dziewięć obserwacji. Udało się jedynie ustalić jego przybliżoną średnicę i orbię i nie wiadomo, czy Farfarout nie jest planetą karłowatą. Według astronomów, Farfarout może potrzebować około 800 lat, aby wykonać jedno pełne okrążenie wokół Słońca.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze