Gwiazda Tabby ponownie zaskakuje naukowców

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-CALTECH

Naukowcy bacznie przyglądają się zagadkowej gwieździe o nazwie KIC 8462852. Odległy obiekt kosmiczny zachowuje się w dość nietypowy i nieprzewidywalny sposób - chodzi o nieregularne spadki jasności, których nie potrafimy w żaden sposób wytłumaczyć. Jednak im bardziej zależy nam na zbadaniu KIC 8462852, tym więcej odkrywamy "dziwności" z nią związanych.

 

Omawiana gwiazda znajduje się w konstelacji Łabędzia w odległości około 1 280 lat świetlnych. Ciało niebieskie jest znane ludzkości od 1890 roku. Pierwsze doniesienia o nieregularnych spadkach jasności pojawiały się już w 2011 roku, lecz KIC 8462852 zyskała na popularności dopiero w następnych latach. W 2015 roku, media z całego świata rozpisywały się o nietypowości obiektu.

 

Gwiazda Tabby, znana również jako gwiazda Boyajian, w przeciągu dwóch ostatnich lat straciła 1,5% na jasności. Jednak o wiele bardziej intrygujące są spadki, które w przeszłości wynosiły nawet 22%. Najnowsze odkrycie naukowców z Carnegie Mellon University również jest co najmniej zastanawiające. Okazuje się, że KIC 8462852 miała za sobą również okresy, w których doświadczyła dwóch wyraźnych wzrostów jasności.

 

Analiza danych obserwacyjnych, zebranych w ramach projektu All Sky Automated Survey (ASAS) w ciągu 11 lat oraz bardziej precyzyjnego programu All-Sky Automated Survey for Supernovae (ASAS-SN) w ciągu 2 lat wykazała, że gwiazda Tabby stała się jaśniejsza w 2007 i 2014 roku. Dotychczas naukowcy sądzili, że KIC 8462852 doświadczała jedynie spadków jasności, ale nie wzrostów. Zdaniem badaczy, nowe odkrycie może utrudnić próbę zrozumienia jej dziwnego zachowania, lecz teoria, według której gwiazdę zasłaniają wielkie chmury pyłu wciąż wydaje się bardzo prawdopodobna.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Oprócz prędkości to

Oprócz prędkości to wymyśliłem jeszcze coś takiego: Na ziemi jest tak że energia gdzieś ucieka do środka ziemi (choćby taki obserwowalny przykład jak uderzenie pioruna, energia elektryczna spływa do środka. Z innymi odmianami energii zapewne jest tak samo np. rzucając kamień który leci aż utraci energie kinetyczną która spływa do świadomości ziemi, cieplna energia też ulatuje najpewniej wgłąb itd.). Pytanie brzmi odkąd tak się dzieje, ja odpowiadam tak: odkąd masa ziemi utaraci ciężar względem swojej grawitacjii. Z tego co matematycznie wymyśliłem jest to odległość od środka ziemi ~ 625 tyś. km . Od tego momentu  taka masa ziemska zostaje odarta z energii którą posiada oczywiście przez ziemie, mówie to czysto hipotetycznie  bo w realnych warunkach wzajemnie by się " obdzierały ". Troche bradziej realny przykład: asteroida o masie jednej drugiej ziemi leci prosto na ziemię i gdzieś od około 300 tyś. km od ziemi zaczyna się obdzieranie asteroidy z energii przez ziemię, więc dochodząc do konkluzji mojej wyobrażni która brzmi że dodatkowa jasność pochodzi od planety orbitującej w ten sposób że część jej orbity jest w tym miejscu w którym masa planety reaguje z przyspieszeniem gwiazdy co doprowadza do  "obdzierania" obiektu z energii przez gwiazde a dodatkowe światło to kwantowe przeznaczenie wolnej energiisurprise