Satelita Mayak rozjaśni nocne niebo niczym Księżyc. Jego ruch można obserwować na żywo

Kategorie: 

Źródło: Boomstarter.ru

W zeszłym tygodniu Rosja wyniosła na orbitę satelitę o nazwie Mayak. Urządzenie stanie się wkrótce jednym z najjaśniejszych obiektów na naszym niebie.

 

Mayak to dzieło inżynierów z Moscow State Mechanical Engineering University. Satelita został wyniesiony na orbitę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rakietą Sojuz. Z pomocą tego urządzenia, twórcy chcą przetestować technologię przeznaczoną do wykonania deorbitacji satelity.

 

Mayak to tzw. cubesat, czyli rodzaj miniaturowego satelity. Na swoim pokładzie posiada wykonany z materiału polimerowego niezwykle cienki żagiel o powierzchni 16 metrów kwadratowych, który po rozłożeniu będzie odbijał światło słoneczne w kierunku Ziemi. Z naszej perspektywy będzie to zaraz po Słońcu i Księżycu najjaśniejszy obiekt na niebie.

Wielu astronomów twierdzi, że Mayak może poważnie utrudniać obserwacje nieba. Z drugiej strony, satelita właśnie za sprawą odbijanego światła będzie bardzo łatwo dostrzegalny w nocy. Urządzenie ma pozostać na orbicie przez miesiąc, lecz jego obecność może zostać wydłużona w zależności od skuteczności technologii deorbitacyjnej.

 

Dla zainteresowanych tematem należy dodać, że dokładną lokalizację Mayak można obserwować na żywo na podanej stronie internetowej: http://www.n2yo.com/?s=42830. Satelita powinien być widoczny również w Polsce, gdy tylko rozłoży swój żagiel i oczywiście gdy pozwolą na to warunki pogodowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika cvh

Mayak nie rozłożył żagla, po

Mayak nie rozłożył żagla, po prostu nie zatrybił, wiadomo, ruska robota...Mayak jest widoczny w sledzeniu ale w jasności max -1,0mag czyli gołym okiem raczej nie bardzo... Dla porównania 'flara irydium' która wygląda jak 2 sekundowy jak błysk flesza na niebie ma czasem -8,2mag (dodam ze 5 jednostek w tej skali zwiększa jasnosc 100razy, a mayak miał mieć ciągłą jasnośc nawet -10mag) Tak więc cały misterny plan wpizdu... (Nigdzie o tym nie piszą, ja po wieelu poszukiwaniach dotarłem do anglojęzycznego tekstu na ten temat ze uległ awarii)

Vote down!
-182
Portret użytkownika Marcin89

Jestem w Sri Lance, gapie sie

Jestem w Sri Lance, gapie sie w niebo gdzie niby lata sobie Mayak i nijak nic nie widze.
Czyli sciema, zagiel do niczego albo Rosjanie wszystkich robia w banie :D

Vote down!
-228
Portret użytkownika John Moll

Jeszcze nikt go nie

Jeszcze nikt go nie zaobserwował. Satelita Mayak mial rozłożyć żagiel, ale o tym jak na razie cisza.

Vote down!
-203
Portret użytkownika ekscelencja

 Uważam że Rosja

 Uważam że Rosja eksperymentuje ale ten eksperyment może mieć długofalowe znaczenie dla cywilizacji ludzkiej. Trzeba  wiedzieć że w obecnej wojnie o świadomość człowieka ważne jest aby nasza indywidualna ewolucja  wykraczała poza świadomość ciała. Nie jesteśmy tylko ciałem ale złożoną wielowymiarową istotą.  Wielowymiarowość człowieka związana jest z centrami energetycznymi inaczej czakrami. Ciało ma  głównych siedem które nasycają się światłem które jest dla nas wszystkim.  Natomiast ósma czakra  znajduje się ponad naszą głową i ma energetyczny kształt piramidy. Uważam że ten satelita jest jej odpowiednikiem mającym na celu przyspieszenie naszej ludzkiej indywidualnej ewolucji. Wniosek jaki się nasuwa jest zaskakujący - pomimo powszechnie panującej rusofobii to Rosja może być tym elementem który ocali nasz świat Ziemię. Pozdrawiam. E.

Vote down!
-233
Portret użytkownika John Moll

Mayak przemieszcza się dosyć

Mayak przemieszcza się dosyć szybko. Trzeba zaczekać aż satelita rozwinie swój żagiel, bo podobno jeszcze tego nie zrobił, a potem często sprawdzać na mapie aż pojawi się nad Polską.

Vote down!
-182
Portret użytkownika infinity

ja mysle ze to teoche

ja mysle ze to teoche podejzane; nikt nie widzial tego mayaka. Albo cos jest nie tak albo to wszystko jedna wielka sciema

Vote up!
185
Portret użytkownika Dragon_Reborn

Nie widać mayaka, bo zgodnie

Nie widać mayaka, bo zgodnie z orbitą wskazaną w linku (w artykule) nie będzie widoczny z Polski. A czy są jakieś zdjęcia satelity z innych regionów? Nie mam pojęcia.

Portret użytkownika FartSmeller

Mayak jest "widoczny" z

Mayak jest "widoczny" z Polski, np. w nocy z 31.07 na 1.08 przelatywał z północnego wschodu na południowy zachód nad wschodnią częścią kraju. Niestety był to przelot bez rozłożonego żagla. Także 3 sierpnia o 0:54 będzie przelatywał tym razem po zachodniej stronie, mniej więcej na linii Gdynia-Wrocław, ciekawe czy też "po ciemku"?