NASA opublikowała zdjęcie z wnętrza pierścieni Jowisza

Kategorie: 

Źródło: NASA/Juno

Przed misją Juno, jedyne zdjęcia, dzięki którym mieliśmy okazję zobaczyć pierścienie Jowisza, zostały przesłane przez sondę kosmiczną Voyager 1. NASA zorganizowała nową misję na największą planetę Układu Słonecznego wysyłając dedykowany dla tego ciała niebieskiego pojazd - Juno. Nowe zdjęcia Jowisza wykonane przez jego instrumenty deklasują fotografie Voyagera 1, zrobione 38 latemu. 

NASA rozpowszechniła zdjęcie pierścieni Jowisza, publikując je jako ilustrację komunikatu prasowego. Zdjęcie zostało zrobione 27 sierpnia 2016 r. Należy uznać, że to pierwsza fotografia w historii, wykonaną z wnętrza pierścieni Jowisza. 

 

Oprócz możliwości zobaczenia pierścieni Jowisza z bliskiej perspektywy, na tym zdjęciu możemy także dostrzec umierającą gwiazdę Betelgeuse oraz trzy inne gwiazdy, które tworzą  tak zwany Gwiazdozbiór Oriona.   

Sonda kosmiczna Juno dopiero rozpoczyna eksplorację Jowisza. Astronomowie liczą na to, że ziemski pojazd kosmiczny dostarczy informacji nie tylko o samej gazowej planecie i jej tajemnicach, ale też o jego licznych księżycach, które moga skrywać życie. Pod wieloma względami wokół Jowisza istnieje coś jak mini system planetarny, bardzo podobny do tego w okolicach Saturna, który zbadała kończąca żywot sonda kosmiczna Cassini.

 

Sonda Juno została wysłana w kosmos w sierpniu 2011 r. a prędkość zapewnił jej manewr asysty grawitacyjnej, która niczym z katapulty wystrzeliła ten ziemski pojazd w kierunku Jowisza. Ostatecznie sonda dotarła do Jowisza 5 lat później, w lipcu 2016 r. Według planu Juno będzie dostarczał dane naukowe, aż do zakończenia swojej misji, która przypada na luty 2018 r.    

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Didymos

Zastanawiają mnie 2 rzeczy.

Zastanawiają mnie 2 rzeczy. Nie chodzi o to czy ziemia jest płaska czy nie, czy żyjemy pod kopułą czy nie. Zakładając, że to co NASA nam prezentuje jest prawdą, itd. Pierwsza to (biorąc pod uwagę że zdjęcia są prawdziwe a nie 'fotoszopa') kto robi zdjęcia tej satelity? Chyba że to selfie. Druga to: według NASA Saturn jest ogromny, tak że proporcje powinny być dużo więcej niż, porównując, główkę szpilki na tle naszej planety. A wygląda to jakby satelita była kilkaset km nad ziemią...

Portret użytkownika Saki

Więcej dystansu, Didymos se

Więcej dystansu, Didymos se jaja robi! xD Aż za bardzo czuć ironię w każdym zdaniu :) 
Ale fakt, mnie tez zastanawia, jakim cudem sondzie udało się zrobić tak dobrej jakościi selfie przy tym oświetleniu? xD