Białe plamy na Plutonie zastanawiają astronomów

Kategorie: 

Źródło: NASA

W ciągu ostatnich miesięcy astronomowie mają bardzo dużo pracy związanej z kulminacją dwóch misji kosmicznych prowadzonych przez NASA. Chodzi o misji Dawn, która doleciała do planety karłowatej Ceres i misji New Horizons, która wkrótce dotrze do Plutona. Co ciekawe w obu przypadkach im bliżej do celu tym przesłane zdjęcia stają się coraz trudniejsze do wytłumaczenia. Na Plutonie też zlokalizowano jakieś jasne plamy.

 

Sonda kosmiczna Dawn przekazuje dziwne zdjęcia białych struktur niewiadomego pochodzenia. Mimo, że orbiter lata tam już dosyć długo nie rozwiązano tej zagadki. Teraz dochodzi do podobnego odkrycia. Sonda New Horizons, nadesłała fotki Plutona z dziwną białą plamą na powierzchni. Mowa o dwóch zdjęciach, które zostały uzyskane przez sondę z odległości około 23 milionów kilometrów. Oba wykonano 25 czerwca bieżącego roku.

Według naukowców, miejsce to jest blisko bieguna północnego Plutona. Jego wygląd może być wyjaśniony poprzez odbicie światła słonecznego na oblodzonej powierzchni tej planety karłowatej. Być może są tam również chmur w jakiejś atmosferze. Jaśniejsze promienie mogą być zamrożonym metanem lub wodą.

 

Sonda New Horizons została wystrzelona 19 stycznia 2006 r. W lipcu tego roku powinna zacząć krążyć wokół Plutona, stając się tym samym jego pierwszym sztucznym satelitą. Sonda ma za zadanie sporządzenie map Plutona i jego księżyca Charona. Urządzenie następnie poleci dalej w kierunku Pasa Kuipera. Misja zakończy się planowo w 2026 roku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Sasquatch

To będzie przelot obok

To będzie przelot obok Plutona w odległości 13 500 km, 22 000 od księżyca Nix, 29 500 od Charona i 77 600 od Hydra. Potem sonda poleci do Pasa Kuipera i zmieni minimalnie orbitę aby przelecieć blisko jednej z planet karłowatych. Sonda nie jest w stanie zamknąć orbity wokół Plutona, ponieważ delta V jaką będzie w stanie osiągnąć jest z tego co pamiętam 100-150 m/s. Wszyscy którzy piszą inaczej niech podadzą własne źródła bo te są oficjalne i znane od kilku lat. Problem małej ilości paliwa był poruszany na forach i stronach astronomicznych już wielokrotnie i żeby znaleźć odpowiedni cel z Pasa Kuipera korzystano z teleskopu Hubble'a.

Portret użytkownika xxx

Ale partacze !!! Ta kto jest

Ale partacze !!!
Ta kto jest jak się chce złapać dwie sroki za ogon.
Sonda pewnie zrobi nie dokładne zdjęcia i poleci dalej, a naukowcy będą się spierać przez kolejne lata co to może być.
Zamiast systematycznie badać, to oni tu trochę tam trochę i nic z tego nie wnika

Portret użytkownika AEternus

Sonda New Horizons nie będzie

Sonda New Horizons nie będzie krązyć wokół Plutona, jak sugeruje autor newsa. Wykona jednorazowy przelot w pobliżu tej planety karłowatej. Zbyt wysoka prędkość sondy (uzyskana dzięki asyście grawitacyjnej na Jowiszu) uniemożliwia wejście na orbitę. Pozdrawiam.