Kometa Lovejoy, kolejną nadzieja na wspaniały pokaz astronomiczny

Kategorie: 

Foto: John Chumack

Rozczarowanie związane z rozpadem komety ISON jeszcze nie minęło, a już szykuje się szansa na astronomiczną rehabilitację, jeśli chodzi o ciekawe obserwacje. Może do tego dojść za sprawą komety Lovejoy, która wkrótce znajdzie się w peryhelium.

 

Kometa o oznaczeniu C/2013 R1 została odkryta 7 września tego roku i dokonał tego słynny łowca komet, australijski astronom amator, Terry Lovejoy. Jest to już trzecie ciało niebieskie tego typu, jakie udało mu się zlokalizować.

 

W najbliższej odległości od Słońca znajdzie się ona 22 grudnia i wtedy dystans ten wyniesie 121 milionów kilometrów. Nie trzeba chyba dodawać, że w porównaniu do miliona kilometrów, na jaki zbliżyła się kometa ISON, będzie to dystans bezpieczny dla jej integralności. Dzięki temu mamy szanse na podziwianie kolejnej już w tym roku komety, która na dodatek może znacznie bardziej jaśnieć z powodu ciepła słonecznego.

Foto: Gerard Jeuerling

Ostatnie fotografie tego ciała niebieskiego wskazują na to, że staje się spektakularnie piękna. Poniżej znajduje się zdjęcie wykonane przez niejakiego Gerarda Jauerlinga z Austrii, który uchwycił jej niezwykle długi warkocz. Nie tak dawno oglądaliśmy bardzo podobne zdjęcie komety ISON.

 

Kometa Lovejoy jaśnieje obecnie, jako obiekt +4 magnitudy. Oznacza to, że powinna być zauważalna gołym okiem, o ile wie się gdzie patrzyć i znajduje się pod w miarę ciemnym niebem. Jednak jakiekolwiek sensowne obserwacje wymagają zastosowania optyki, przynajmniej lornetki, a najlepiej teleskopu.

 

Znowu, tak jak w przypadku ISON, najlepiej prowadzić obserwację na porannym niebie, przed wschodem Słońca. Jej zlokalizowanie nie powinno być wielkim problemem, ponieważ jej rozległy warkocz rozciąga się w przestrzeni kosmicznej na odległość, którą można określić wartością kątową wynosząca 20 stopni, co przekłada się na 40 księżyców w pełni, lub dwie wielkości zajmowane przez Wielki Wóz. Aby ją oglądac trzeba spoglądać w okolice gwiazdozbioru Herkulesa.

Źródło: Stellarium

Można oczekiwać, że na skutek ciepła słonecznego jej jasność powinna jeszcze wzrosnąć, co uczyni z niej łatwiejszy cel do obserwacji astronomicznych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze