Naukowcy odkryli, że materia obecna wewnątrz egzoplanety LHS 3844b przepływa z jednej półkuli na drugą i może być odpowiedzialna za liczne erupcje wulkaniczne po jednej stronie planety. Jest to pierwszy dowód na globalną aktywność tektoniczną na planecie spoza Układu Słonecznego.
Obecne na Ziemi płyty tektoniczne są odpowiedzialne za powstawanie gór i trzęsień ziemi. Biorą również udział w procesie wyrzucania materii z wnętrza planety na powierzchnię i do atmosfery oraz przenoszenia jej z powrotem pod skorupę ziemską. Tektonika ma istotny wpływ na panujące warunki, które ostatecznie sprawiają, że Ziemia nadaje się do zamieszkania.
Dotychczas nie znaleziono żadnych dowodów na globalną aktywność tektoniczną na planetach spoza Układu Słonecznego. Pierwsze dowody uzyskali badacze z Uniwersytetu w Bernie, Uniwersytetu Oksfordzkiego, Politechniki Federalnej w Zurychu i Narodowego Centrum Kompetencji w Badaniach (NCCR) PlanetS. Najnowsze odkrycie wskazuje na wzorce przepływu materii wewnątrz egzoplanety LHS 3844b, która znajduje się 45 lat świetlnych od Ziemi.
LHS 3844b jest nieco większa od Ziemi. Jest to prawdopodobnie planeta skalista bez atmosfery, która krąży wokół swojej gwiazdy w taki sposób, że na jednej stronie ciągle panuje dzień, a na drugiej noc.
Źródło: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt/IPAC
Ze względu na brak atmosfery, egzoplaneta nie posiada ochrony przed intensywnym promieniowaniem. Strona, która jest stale zwrócona w kierunku gwiazdy, może być rozgrzana do temperatury sięgającej nawet 800 stopni Celsjusza. Tymczasem po drugiej stronie LHS 3844b mogą panować temperatury rzędu -250 stopni Celsjusza.
Naukowcy uznali, że wyraźny kontrast temperatur może mieć wpływ na przepływ materii wewnątrz egzoplanety. Aby przetestować swoją teorię, zespół przeprowadził symulacje komputerowe z różnymi materiałami i wewnętrznymi źródłami ciepła. Symulacje obejmowały duży kontrast temperaturowy na powierzchni, który narzuca gwiazda macierzysta.
Większość symulacji wykazała, że materia wewnątrz egzoplanety przemieszcza się z jednej półkuli do drugiej. Nie ma pewności co do tego, czy materia przepływa z gorącej strony planety w kierunku zimnej, czy też na odwrót. Naukowcy uważają, że po jednej stronie egzoplanety LHS 3844b można spodziewać się dużej aktywności wulkanicznej. Potwierdzenie tych ustaleń wymaga bardziej szczegółowych obserwacji.