Kwiecień 2018

Odkryto czarną planetę, która absorbuje niemal całe światło

Około 466 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lwa odkryto dziwny świat. Astronomowie zaobserwowali nietypową planetę, która absorbuje niemal całe światło.

 

Badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Keele powiadomili o odkryciu tzw. gorącego jowisza – planety, której masa jest zbliżona do Jowisza. Obiekt pod nazwą WASP-104b orbituje ekstremalnie blisko swojej gwiazdy i jak sama nazwa wskazuje, jest niezwykle gorący.

 

Gorące jowisze są dosyć ciemne i pochłaniają część docierającego do nich światła – zwykle w ilości około 40%. Jednak zdarzają się wyjątki. Przykładowo planeta WASP-12b absorbuje co najmniej 94% światła. Tymczasem odkryty ostatnio gorący jowisz WASP-104b należy do najciemniejszych, gdyż absorbuje aż 97-99% światła.

 

WASP-104b to egzoplaneta zachowująca się niczym Księżyc. Jej jedna strona jest cały czas zwrócona w kierunku gwiazdy. Planeta krąży wokół niej w odległości około 4,3 miliona kilometrów. Wykonanie pełnego obiegu wokół gwiazdy macierzystej zajmuje jej zaledwie 42 godziny.

TrES-2b - źródło: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

Należy dodać, że określenie „ciemny” czy „czarny” w kontekście planety nie nawiązuje do jej koloru, lecz właśnie do stopnia odbijalności światła. Ciekawostką jest, że absolutnie najciemniejszą planetą jaką znamy jest gorący jowisz TrES-2b. Ten odbija tylko 0,1% docierającego światła.

 

Dodaj komentarz

Naukowcy wykonali trójwymiarową animację bieguna północnego Jowisza

Naukowcy pracujący nad programem sondy badawczej Juno zaprezentowali interesującą animację, która przedstawia cyklony wirujące na biegunie północnym Jowisza. Ponadto, otrzymaliśmy pierwszy szczegółowy obraz dynama (silnika), które napędza jego pole magnetyczne.

 

Film powstał na bazie danych pozyskanych dzięki instrumentowi JIRAM (Jovian InfraRed Auroral Mapper), który znajduje się na pokładzie sondy Juno. JIRAM to urządzenie, które wychwytuje światło pochodzące z głębi Jowisza i zajmowało się badaniami warstwy znajdującej się od 50 do 70 km pod górną warstwą chmur tej gazowej planety.

Na trójwymiarowej animacji widać gęsto upakowane cyklony i antycyklony. Biegun północny Jowisza posiada cyklon centralny, który otoczony jest ośmioma kolejnymi cyklonami o średnicach w przedziale od 4 do 6 tys. km.

Film, który pozwoli nam lepiej zrozumieć siły działające na jowiszowym biegunie północnym, został zaprezentowany 11 kwietnia podczas Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Unii Geonauk w Wiedniu.

 

Źródło: https://watchers.news/2018/04/12/3d-infrared-animation-of-jupiter-north-...

Dodaj komentarz

Teleskop kosmiczny TESS wkrótce rozpocznie poszukiwania egzoplanet

W przyszłym tygodniu korporacja SpaceX z pomocą swojej rakiety Falcon 9 wyniesie w przestrzeń kosmiczną teleskop kosmiczny TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Urządzenie należące do agencji NASA to rozwojowa wersja teleskopu kosmicznego Keplera, która również zajmie się poszukiwaniem egzoplanet.

 

Start teleskopu TESS odbędzie się z Cape Canaveral na Florydzie i zaplanowano go na 16 kwietnia. W chwili obecnej jest przygotowywany do lotu. Nowa aparatura badawcza zastąpi wysłużony kosmiczny teleskop Keplera, którego misja wkrótce dobiegnie końca ze względu na kończące się paliwo na jego pokładzie.

Źródło: MIT

TESS wyposażony jest w cztery kamery, dzięki którym będzie mógł obserwować około 85% nieba. Urządzenie będzie przyglądać się jasności niemal 200 tysięcy gwiazd w naszej galaktyce. Nowy teleskop zajmie się poszukiwaniem egzoplanet podobnych do Ziemi przy zastosowaniu techniki fotometrycznej, natomiast kosmiczny teleskop Jamesa Webba, który według najnowszych szacunków może pojawić się na orbicie dopiero w 2020 roku, będzie prowadził szczegółowe obserwacje tych najbardziej interesujących obiektów.

 

Teleskop TESS zostanie umieszczony na wysokoeliptycznej orbicie wokół Ziemi. Przypuszcza się, że z jego pomocą odkryjemy tysiące nowych planet. Misja teleskopu potrwa 2 lata, lecz to są oczywiście tylko wstępne założenia – agencja NASA będzie mogła w każdej chwili przedłużyć misję o kolejne miesiące lub lata.

 

Dodaj komentarz