4 miliardy lat na Marsie w dwie minuty

Kategorie: 

Agencja kosmiczna NASA postanowiła pokazać w przyspieszonym tempie ewolucję skalistej planety Mars, która wygląda obecnie na zdewastowaną.

 

Zdaniem NASA jest wystarczająco dużo dowodów geologicznych wskazujących na to, że Mars był kiedyś bardzo podobny do Ziemi. Na jego powierzchni znajdowała się woda w stanie ciekłym, a nawet występowały jej duże skupiska, które można nazywać marsjańskimi oceanami.

 

Wykonana przez naukowców symulacja przedstawia bardzo przyspieszony zmiany klimatu na czerwonej planecie. Zobrazowano też stopniowy zanik atmosfery tej planety. Dzisiaj z powodu niskiej temperatury i niskiego ciśnienia obecność wody w tym stanie skupienia nie jest już możliwa.

 

Na powierzchni Marsa znaleziono bardzo wiele dowodów na erozję wodną. Wypełnione nią były niektóre kratery, a ślady tego można znaleźć do dzisiaj. Według uczonych woda w stanie ciekłym istniała na Marsie, 3,7 mld lat temu. Niestety nie wiadomo jak długo panowały tam sprzyjające warunki dla rozwoju życia. Te odkrycia jeszcze przed nami.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika A jak nie jak tak

Ziemia też przez początkowy

Ziemia też przez początkowy trias wyglądała na czerwono. Może niebawem Mars zacznie się zmieniać i upodabniać do dzisiejszej Ziemi?

Vote up!
123
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Żałosna, neandertalska

Żałosna, neandertalska wyobraźnia stworzyła filmik, którego zawartośc godna jest wyobraźni downa...

Vote up!
135

Angelus Maximus Rex