Zidentyfikowano niezwykły system gwiezdny, składający się z pięciu gwiazd

Kategorie: 

Wizja artystyczna gwiazdy HR 5171, która tworzy układ podwójny kontaktowy - źródło: ESO
Astronomowie zdołali odkryć pierwszy system gwiezdny, w skład którego wchodzi aż pięć gwiazd. Podczas gdy jedna z nich porusza się swobodnie, cztery pozostałe tworzą układ podwójny i układ podwójny kontaktowy.

 

 

Ten niezwykły układ znajduje się 115 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy a do jego obserwacji wystarczą niewielkie teleskopy. Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali go już w 2006 roku w ramach projektu SuperWASP i nadali mu nazwę 1SWASP J093010.78+533859.5.

Wizja artystyczna - źródło: Marcus Lohr

Wizja artystyczna idealnie prezentuje strukturę tego systemu. Jedna gwiazda podróżuje "samotnie", dwie kolejne tworzą układ podwójny a dwie ostatnie należą do układu podwójnego kontaktowego - oznacza to, że gwiazdy są bardzo blisko siebie i stykają się ze sobą. Po przeprowadzeniu stosownych badań astronomowie doszli do wniosku, że wszystkie te gwiazdy są ze sobą związane grawitacyjnie i tworzą jeden wielki układ.

 

Dr. Marcus Lohr z brytyjskiego Open University, który przewodził zespołem badawczym, nie wyklucza istnienia planet w tym systemie gwiezdnym. Przyszłe obserwacje i analizy mogą dać odpowiedź na pytanie, czy w tym przedziwnym świecie rzeczywiście mogą istnieć jakieś planety.

 

 

Źródło: http://www.sci-news.com/astronomy/science-quintuple-star-system-02994.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika angelus to kretyn

Jeśli wszechświat jest

Jeśli wszechświat jest nieskończony lub jest niewyobrażalnie wręcz wielki, to istnieją pewnie tak ogromne  układy gwiazd o jakich nam się nawet nie śni.

Vote up!
141
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

[....] Oczywiście, że twój

[....] Oczywiście, że twój mały rozumek nie może pomieścić snów o  rozmiarach wiekszych niż pole widoku trawnika na którym się pasiesz....

Vote up!
144

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika angelus to kretyn

Twoje teksty schodzą na

Twoje teksty schodzą na psy..... Są godne dziecka z gimnazjum. Cóż, mnie to nie dziwi bo nigdy tu nic mądrego nie wniosłeś "naukoffcu" z bożej łaski. Jak jesteś taki genialny to czemu nie uczymy się w szkołach twoich niczym nie popartych teroii ? Tak, niczym nie popartych, bo nigdy żadnego z tych "gówien" nie dowiodłeś.
Dla mnie taka wysnuta z dupy hipoteza bez dowodu to zwykłe "gówno" i nic więcej, ale pier*** sobie dalej.
Pozdrawiam :)

Vote up!
140
Portret użytkownika ej

"Zrobię też kolejny obiekt,

"Zrobię też kolejny obiekt, podobny do tego który zrobiłem kilka lat temu -czyli cztery gwiazdy otaczające planetę albo inną gwiazdę. Planeta/gwiazda będzie miała kolor niebieski."
?