Wykryto potężny rozbłysk gwiezdny na Proximie Centauri

Kategorie: 

Źródło: Roberto Molar Candanosa/Carnegie Institution for Science/NASA/SDO/JPL

Proxima Centauri to najbliższa nam gwiazda, nie wliczając oczywiście Słońca. Obserwacje pozwoliły nam odkryć w jej okolicy planetę podobną do Ziemi. Naukowcy zastanawiali się, czy na tej planecie mogą panować odpowiednie warunki dla powstania i rozwoju życia bakteryjnego. Niestety najnowsze odkrycie zdaje się zaprzeczać tej tezie.

 

Zespół astronomów z Carnegie Mellon University namierzył potężny rozbłysk na Proximie Centauri. Zdarzenie miało miejsce w marcu 2017 roku, lecz odkrycia dokonano dopiero teraz po przeanalizowaniu danych pozyskanych z pomocą największego na świecie interferometru radiowego Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA).

 

Jak ustalono, rozbłysk ten był 10 razy intensywniejszy od najsilniejszych rozbłysków na Słońcu. Ponadto, jasność gwiazdy wzrosła aż tysiąckrotnie na 10 sekund, a następnie powróciła do normalności. Ta wyjątkowa w naszym postrzeganiu aktywność trwała tylko przez dwie minuty.

Źródło: NASA

W związku z tym odkryciem, astronomowie ponownie zaczęli zastanawiać się czy orbitująca wokół niej planeta Proxima Centauri b może być przyjazna dla życia bakteryjnego. Uważa się, że egzoplaneta z dużym prawdopodobieństwem otrzymała ogromną dawkę promieniowania, która mogła ją wysterylizować z jakichkolwiek form życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Kosmiczny podróżnik

Proxima Centauri znajduje się

Proxima Centauri znajduje się około czterech lat świetlnych od Ziemii. Jakim cudem więc astronomowie odkryli rozbłysk sprzed roku, skoro światło będzie tu szło jeszcze trzy lata? Piszcie te artykuły z sensem.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

nie wymądrzaj się. Zjawiska w

nie wymądrzaj się. Zjawiska w kosmosie obserwujemy w czasie rzeczywistym, dzięki luminescencji magnetycznej, która ma prędkośc nieskończoną. Światło korpuskularne wyrażane algorytmem masy posiada ograniczona prędkość ok 300 000 km/s

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Kosmiczny podróżnik

Osobiście też skłaniam się ku

Osobiście też skłaniam się ku temu, że Kosmos obserwujemy w czasie rzeczywistym, a prędkość światła, to nie mam pojęcia, jak obliczyli. Po pierwsze dlatego, że wszystko zależy od nośnika (w chmurach azotowych światło "pędzi" 2km/h), a my nie mamy żadnej możliwości zbadania nośnika poza heliosferą. Ale to tak, jak z datowaniem za pomocą połowicznego rozkładu węgla. Przecież to po pierwsze też zależy od warunków, a po drugie nasza cywilizacja nie trwa na tyle długo, by móc to zaobserwować. Nie da się w laboratorium zbadać zjawisk występujących w niesterylnym świecie. Jednak ten portal ma być w założeniu naukowy (czyli zgodny z obowiązującym modelem, który z resztą, jak to model, jest oczywiście błędny), więc skoro przyjmujemy, że światło leci w przybliżeniu 4 lata z Proximy Centauri do nas, a w artykule, jak byk jest napisane: "Zdarzenie miało miejsce w marcu 2017...", no to chyba będziemy mogli (wg nauki) zaobserwować je w 2021 roku. Ach i jak się pisze artykuł naukowy, to nie ma miejsca na to, żeby czytelnik się czegoś domyślał, tylko ma być napisany rzetelnie, zgodnie ze stanem naszej obecnej "wiedzy". Pozdrawiam.

Portret użytkownika Jorg

Rozbłysk odkryto przed rokiem

Rozbłysk odkryto przed rokiem czyli przed rokiem zauwazono, a faktycznie miał miejsce własnie "około 4 lat" przed odkryciem. Przez rok od ubiegłego marca analizowano to zdarzenie. Wszystko napisane jest z sensem tylko trzeba rozumieć co sie czyta albo posilić sie wyobraźnią.