Wiatr gwiezdny na skraju Układu Słonecznego zmienia kierunek

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak wynika z ostatniej publikacji w magazynie Science, przepływ gazu w przestrzeni międzygwiezdnej, tak zwany wiatr gwiezdny, zmienił kierunek. Wskazuje to na niejednorodność przestrzeni wokół Układu Słonecznego.

 

Nasz system planetarny znajduje się w ochronnym kokonie magnetycznym stworzonym przez oddziaływanie Słońca. Astrofizycy nazywają tą "bańkę" heliosferą. Uważa się, że jej granice wyznaczają też granice Układu Słonecznego. Jednak samo istnienie heliosfery powoduje, że obserwacje zjawisk poza nią jest niemożliwe z naszej pozycji.

 

Aby poprawić trochę zdolności poznawcze ludzkości analizuje się dane z sond kosmicznych, które przemierzają rubieże naszego układu planetarnego. Powstały też specjalne urządzenia badawcze, takie jak IBEX (Interstellar Boundary Explorer). Satelita ten jest celowo umieszczony na wydłużonej orbicie okołoziemskiej, aby znajdował się poza magnetosferą, dodatkowo zafałszowująca wyniki. IBEX jest w stanie mierzyć falę uderzeniową, jaką na wiatr gwiezdny wywiera przecinająca go heliosfera.

 

Specjaliści z University of Chicago, przeanalizowali dostępne parametry zbierane z satelitów IBEX oraz wcześniejszego Ulysses. Stworzono zbiór danych zawierających 40 lat obserwacji zachowania wiatru gwiezdnego. Naukowcy doszli do wniosku, że wektor ruchu wiatru gwiezdnego zmienił się znacząco. Dane te sugerują, że kierunek wiatru gwiezdnego pozostawał zmienny od początku naszych obserwacji, ale dynamika zmian zdecydowanie nasiliła się w ostatnich latach.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz