Warkocz komety ISON spowoduje obsypanie Ziemi pyłem kosmicznym

Kategorie: 

Kometa ISON w maju 2013 roku - Źródło: Gemini Observatory/AURA

Zwykle, gdy nasza planeta przelatuje przez obszar w przestrzeni, w którym są jakieś pozostałości po przelocie znacznych komet dochodzi do deszczu meteorów. Podobne zjawisko może towarzyszyć przejściu w naszej okolicy komety C/2012 S1 ( ISON).

 

W listopadzie tego roku nastąpi najbliższe podejście tej kilkukilometrowej komety do naszego Słońca. Kometa ISON należy do tak zwanych komet muskających, oznacza to, że jej orbita dąży do uderzenia w gwiazdę. Tym razem jednak nie uderzy, ale znajdzie się w rekordowo niewielkiej odległości 0,012 AU, co odpowiada około 1,2 miliona kilometrów.

 

Według naukowców komety to kule lodu i pyłu, więc tak znaczne zbliżenie oznacza, że duża cześć materiału odparuje i utworzy monstrualny warkocz. Na jego dużą wielkość liczą astronomowie i to właśnie powoduje, że oczekiwana jest duża jasność komety.

 

Oprócz okazji do obserwacji astronomicznych pojawi się też szansa na pogłębienie wiedzy na temat składu tej komety. Rosyjscy naukowcy już po wybuchu lutowej asteroidy zdołali zebrać sporo pyłu, który w wyniku tego zjawiska znalazł się w atmosferze. Teraz spodziewane jest pojawienie się wielu fragmentów pyłu wielkości od 1 do 10 mikronów. Uczeni planują zbieranie tego pyłu celem przyszłych analiz.

 

Nie można też wykluczyć, że gdy w grudniu 2013 roku kometa ISON znajdzie się w odległości 0,4 promienia orbity Ziemi nawet po kilku miesiącach dojdzie do deszczów meteorów w wyniku przechodzenia Ziemi przez pozostałości po przelocie komety.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz