Teleskop Hubble'a uwiecznił jeden z jaśniejszych kwazarów 3C 273

Kategorie: 

http://www.spacetelescope.org/images/potw1346a/

Kwazar to przypominający gwiazdę obiekt, który emituje fale radiowe. Jednak jak sprawdzono jest to rodzaj aktywnej galaktyki.  Kwazar 3C 273 znajduje się 2,44 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Odległość wydaje się ogromna, lecz jest to najbliższy naszej planecie taki obiekt. Pierwsze takie zjawisko zaobserwował na początku  1960 roku astronom Allan Sandage.

 



Kwazary są tak jasne, jak cała galaktyka dzięki ogromnej mocy promieniowania. To zjawisko powstaje w tzw. dysku akrecyjnym supermasywnej czarnej dziury, będącej w jądrze galaktyki. Gazy i pyły, które znajdą się w dysku  rozgrzewają się bardzo mocno, powodując promieniowanie. W naszej galaktyce znajduje się jedno takie źródło – Sgr A* - supermasywna czarna dziura.

 

Odkryto do tej pory bardzo wiele kwazarów, lecz tylko cześć z nich, bo około 10 procent, jest wyjątkowo aktywna radiowo. Posiadając silne dżety, emitują promieniowanie elektromagnetyczne w zakresach radiowych, aż do Gamma. Dzięki takiej aktywności kwazar 3C 273 może tworzyć smugi osiągające nawet 200 tysięcy lat świetlnych.

 



Gdyby 3C 273 znajdował się 30 lat świetlnych od Ziemi, byłby tak jasny jak Słońce. Aby lepiej obserwować takie zjawiska zainstalowano na teleskopie Hubble'a, Wide Field Planetary Camera 2. Stało się to podczas misji STS-61 w 1993 roku. Kamera dzięki nowym matrycom CCD mogła rejestrować promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie długości fal od 120 do 1100 nm co pozwalało robić  zdjęcia w widzialnym, bliskim ultrafiolecie i regionach widma w bliskiej podczerwieni.

 

 

 

Źródło: ESA/Hubble & NASA

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz