Tajemnicze wyrównanie osi kwazarów zdradza istnienie potężnej makrostruktury Wszechświata

Kategorie: 

Wizja artystyczna sieci kwazarów - Źródło: ESO / M. Kornmesser

Europejscy astronomowie, używający teleskopu odkryli, że osie obrotowe kwazarów, czyli odległych galaktyk z supermasywnymi czarnymi dziurami w centrum, są ułożone równolegle do siebie mimo bardzo dużych odległości, które ich od siebie dzielą. Odkrycie to oznacza, że kwazary mogą być częścią potężnej kosmicznej sieci.

 

Według naukowców, nowe odkrycie przyczyni się do badania natury i pochodzenia promieniowania kosmicznego. Poza tym pozwoli nam to lepiej zrozumieć, jak zbudowany jest wszechświat. Unikalne dane zgromadzono dzięki ogromnemu teleskopowi Very Large Telescope z Chile. Obserwacje prowadziła grupa naukowców z belgijskiego Uniwersytetu Liege.

 

Liderem zespołu badawczego był dr Damien Hutsemekers. Uczeni analizowali w sumie 93 kwazary. Okazało się, że bez względu na odległość pomiędzy tymi ogromnymi obiektami dochodzi do wyrównania osi obrotu dysków akrecyjnych supermasywnych czarnych dziur znajdujących się w centrum kwazarów.

Mimo, że kwazary są od siebie oddalone niekiedy o miliardy lat świetlnych od siebie, były one zorganizowane w coś w rodzaju międzygwiezdnej struktury. Oczekuje się, że odkrycie to stanie się polem do kolejnych, które pozwolą nam odkryć więcej tajemnic wszechświata.

Wyniki badań belgijskich naukowców opublikowano w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika poziomka

Wszechświat jest elektryczny,

Wszechświat jest elektryczny, magnetyczny i chemiczny przez co mamy dowód fizyczny na istnienie wszystkiego wokół czyli życie, które stało się światłem. Czekam aż jakiś tęgi umysł wymyśli urządzenie do obserwacji ludzkiej energii, nie chodzi o zdjęcia energii cieplnej żywych organizmów ale o wszystkie trzy energie widziane jednocześnie i osobno - elektryczną, magnetyczną i chemiczną.

Prawda jest jedna, a niepewności tworzą zbiór nieskończony. Latwiej więc szukać prawdy w ich gąszczu.
Ł
 

Prawda jest jedna, a niepewności tworzą zbiór nieskończony. Latwiej więc szukać prawdy w ich gąszczu.
Ł