Powstała najdokładniejsza jak dotąd mapa pogodowa odległej egzoplanety

Kategorie: 

Źródło: David A. Aguilar/Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics
Planeta WASP-43b, odkryta po raz pierwszy w 2011 roku, jest wielkości Jowisza lecz posiada dwukrotnie większą masę i znajduje się 260 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Sekstantu. To właśnie ona była obiektem badań naukowców, którzy stworzyli jej dokładną mapę pogodową. Egzoplaneta, ze względu na ekstremalne warunki, nie nadaje się do zamieszkania przez ludzi.

 

Obserwacje wspomnianej wcześniej egzoplanety prowadzono za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Wszystkie badania potrwały cztery dni a astronomowie po raz pierwszy obserwowali trzy pełne obiegi egzoplanety wokół swojej gwiazdy macierzystej. Jeden rok na planecie WASP-43b trwa około 19 godzin.

 

Jak wykazały badania, na tej egzoplanecie panują wręcz ekstremalne warunki - wiatry wieją tam z prędkością dźwięku. Bardzo interesujące jest również to, że WASP-43b orbituje wokół swojej gwiazdy dokładnie tak, jak robi to Księżyc względem Ziemi. Gdybyśmy obserwowali egzoplanetę z jej gwiazdy, przez cały czas widzielibyśmy tylko jedną jej stronę.

Źródło: NASA/ESA/Z. Levay

 

Na stronie widocznej, temperatura wynosi przez cały czas ponad 1 600 stopni Celsjusza, natomiast po stronie niewidocznej - prawie 550 stopni Celsjusza. Badania atmosfery wykazały również, że znajduje się w niej para woda. Astronomowie zastanawiają się w jaki sposób ta egzoplaneta mogła zbliżyć się do swojej gwiazdy na taką odległość.

 

 

Źródło: Space.com

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Stysz

"Astronomowie zastanawiają

"Astronomowie zastanawiają się w jaki sposób ta egzoplaneta mogła zbliżyć się do swojej gwiazdy na taką odległość."
 
To znaczy na jaką ?0,5 AU, 0,1 AU ? 00000,1 AU ?