Pod powierzchnią największego księżyca Neptuna może znajdować się ocean wody w stanie ciekłym

Kategorie: 

Źródło: NASA

Ostatnimi laty zyskujemy przekonywujące dowody na obecność wody pod powierzchnią takich księżyców jak Europa, Ganimedes, Kallisto czy Tytan. To skłoniło Terry'ego Hurforda, planetologa z NASA Goddard Space Flight Center z Maryland do poszukiwania podobnych śladów na Trytonie. Wyniki badań sugerują, że księżyc orbitujący wokół Neptuna może skrywać pod powierzchnią duże pokłady wody w stanie ciekłym.

 

Tryton to największy księżyc Neptuna, który w 1989 roku został odwiedzony przez sondę Voyager 2. Jest to również jedyny duży księżyc w Układzie Słonecznym, który porusza się ruchem wstecznym wokół swojej planety co sugeruje, że ciało niebieskie pochodzi z pasa Kuipera i zostało przechwycone przez pole grawitacyjne Neptuna. Orbita Trytona mogła być początkowo silnie ekscentryczna. Oddziaływanie Neptuna sprawiło, że powierzchnia księżyca zaczęła pękać a podpowierzchniowy ocean uległ rozmrożeniu dzięki ogrzewaniu pływowemu. Nie mamy jednak pewności czy wraz z unormowaniem się orbity woda mogła znów przekształcić się w lód.

Źródło: NASA-JPL

Terry Hurford postanowił zbadać duże pęknięcia, które posiadają zupełnie inny wiek od powierzchni księżyca. Naukowiec skupił się na stopniowym zbliżaniu się Trytonu do Neptuna - księżyc ten zderzy się z planetą za około 3,5 miliarda lat. Hurford ustalił, że zmiany odległości między tymi ciałami niebieskimi powinny wpływać na strukturę księżyca i do dnia dzisiejszego prowadzić do nowych pęknięć. To wskazuje na obecność wody w stanie ciekłym.

Źródło: NASA-JPL

Wygląda na to, że woda w stanie ciekłym bądź stałym jest dość powszechna w naszym Układzie Słonecznym. Naukowcy posiadają dowody na obecność lodu na księżycach Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, na planecie karłowatej Pluton i księżycu Charon a nawet w pobliżu Słońca - na Merkurym.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz