Po raz pierwszy odkryto dwie orbitujące wokół siebie supermasywne czarne dziury

Kategorie: 

Źródło: Josh Valenzuela/University of New Mexico

Lata obserwacji odległej galaktyki pozwoliły zidentyfikować niezwykły układ podwójny, składający się z dwóch supermasywnych czarnych dziur. Astronomowie po raz pierwszy odkryli tego typu system w galaktyce 0402+379.

 

Badacze z University of New Mexico, Stanford University oraz U.S. Naval Observatory dokonali odkrycia z pomocą systemu 10 radioteleskopów Very Long Baseline Array (VLBA). Galaktyka 0402+379 znajduje się 750 milionów lat świetlnych od nas i najprawdopodobniej powstała w wyniku kolizji dwóch innych galaktyk, na co wskazuje obecność dwóch supermasywnych czarnych dziur.

 

Badania nad dwoma orbitującymi wokół siebie czarnymi dziurami trwały ponad 10 lat. Ich łączna masa wynosi aż 15 miliardów mas Słońca, a okres orbitalny wynosi około 24 tysiące lat. Z biegiem czasu może dojść do kolizji tych obiektów, w wyniku której wygenerowane zostaną fale grawitacyjne i powstanie nowa, jeszcze większa czarna dziura.

 

Nad obecnością układów podwójnych czarnych dziur spekulowano od dawna. Istnienie tych systemów potwierdzono w 2015 roku dzięki detektorowi LIGO, który odkrył fale grawitacyjne, powstałe w wyniku zderzenia dwóch czarnych dziur o masie gwiazdowej. Lecz dopiero teraz udało się dokonać obserwacji takiego układu.

 

Odkrycie pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć pewne procesy zachodzące w kosmosie oraz przewidzieć przyszłość Drogi Mlecznej, która za kilka miliardów lat zderzy się z Andromedą. W wyniku kosmicznej kolizji powstanie nowa galaktyka z dwoma supermasywnymi czarnymi dziurami i będzie przypominać obserwowaną przez naukowców galaktykę 0402+379. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Astrophysical Journal.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Rodak

Czarne dziury, to liczba

Czarne dziury, to liczba dziewieć w  dużej skali, a w miejszej skali są one powszechne i sa warunkiem życia, bo występują od miklro do mega skali.