Pierwszy raz w historii sonda kosmiczna osiągnęła orbitę planety karłowatej Ceres

Kategorie: 

Źródło: NASA/Dawn

Należąca do NASA sonda kosmiczna Dawn osiągnęła wreszcie orbitę planety karłowatej Ceres. Tym samym jest to pierwszy ziemski pojazd kosmiczny, który dotarł do planety karłowatej. Teraz czas na dokładne badania, a jest co robić.

 

Wystarczy wspomnieć słynne już jasne plamy, które sonda Dawn zaobserwowała jeszcze w trakcie lotu do Pasa Asteroid, gdzie znajduje się Ceres. Nikt nie wie co to jest. Sugerowano, że to krio-wulkany, ale ostatecznie uznano tę hipotezę za zbyt nieprawdopodobną.

 

Sonda kosmiczna Dawn została wystrzelona 27 września 2007 roku i jej celem jest badanie największych planetoid w pasie asteroid znajdującym się między Marsem a Jowiszem. W okresie od 2011 do 2012 roku Dawn badał planetoidę Vesta, a obecnie dotarł do swojego głównego celu, planety karłowatej Ceres.

Dzięki bardzo wydajnemu silnikowi jonowemu sonda bezproblemowo wypełnia swą misję. Grawitacja Ceres jest na tyle słaba, że inżynierowie z NASA sprawują pełną kontrolę nad pojazdem i mogą go skierować na dowolnie zadaną orbitę.

 

Sonda kosmiczna Dawn dotarła do Ceres zgodnie z planem, czyli 6 marca 2015 roku. Teraz rozpoczyna się długo oczekiwany etap badań. Być może zgromadzone dane pomogą rzucić światło na proces formowania się planet we wczesnych etapach istnienia Układu Słonecznego.

Być może zdobędziemy dane, które pozwolą na stwierdzenie, że cały pas asteroid jest wynikiem kolizji planet z początków istnienia naszego systemu. Ustalono już, że Vesta jest zbliżona w składzie do naszej planety. Uważa się, że takie ciała niebieskie jak Ceres mogły być dostarczycielami wody w okresie gdy duże planety skaliste dopiero się formowały. Kto wie, być może nieoczekiwane białe plamy wypatrzone na powierzchni są jednak dowodem na istnienie tam H2O.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Kriden

Proszę mnie wyprowadzić z

Proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli się mylę, ale od kiedy NASA dysponuje ,,sprawnym'' posiadajacym wystarczajacą moc by gdziekolwiek dolecieć silnikiem jonowym ?

Portret użytkownika Q...

"Uważa się, że takie ciała

"Uważa się, że takie ciała niebieskie jak Ceres mogły być dostarczycielami wody"... nie dostarczycielami ale pozostałościami po rozbitej planecie. Zamarzniętym fragmentem oceanu tej dawnej planety której część tworzy pas asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem a reszta przemieściła się być może na inną orbitę albo uleciała z Układu Słonecznego. To nie jest poznawczo gorsza hipoteza od innych, "ideologicznie poprawnych".

Portret użytkownika Q...

"Minusowiczom" przypomnę że

"Minusowiczom" przypomnę że światła, rozwijająca się  nauka do 1803 roku, mimo licznych dowodów, negowała możliwość by "kamienie spadały z nieba"   https://pl.wikipedia.org/wiki/L%27Aigle_%28meteoryt%29   
Przypomnę że to ta sama nauka (biorąc pod uwagę dziedzictwo przekazu naukowego mistrzów dla ich następców) która w latach '50 XX wieku, z pasją godną Inkwizycji, potraktowała tezy Immanuela Velikowsky'ego a dziś, po zasymilowaniu znacznej części jego pracy, straszy nas nieuchronnością kolizji z planetoidami/ kometami, czy ogłasza że początki Układu Słonecznego to czas licznych kolizji (czy tylko początki?) itd., itp. . 
Nie wiecie czego jeszcze nie wiecie lub odrzucacie mimo że już jest (teoria składowej elektromagnetycznej oddziaływań we Wszechświecie) albo co ludzkość zapomniała/ przeoczyła (jak to co przewidział Einstain, że prędkość światła w próżni jest najwyższą osiągalną wartością ale w obszarach o zwiększonym natężeniu pola grawitacyjnego, jego prędkość jest mniejsza od tej najwyższej osiąganej w stanie nieważkości/ mikrograwitacji, co rodzi kolejne implikacje burzące zbudowany do tej pory gmach wiedzy... przypominam: "kamienie z nieba").
Więcej pokory i analizy.
P S
Jak kiedyś wspominałem mamy zaskakujące embargo na informacje z lotu sondy "Dawn". Nie lubię fantazjować więc nie skomentuję tego ale to fakt. Mijają dziś dwa tygodnie od osiągnięcia Ceres a na stronie misji nowych zdjęć jak nie było, tak nie ma.

Portret użytkownika Góral

Nie ten Ceres a ta Ceres.

Nie ten Ceres a ta Ceres. Rzymska bogini płodności i urodzaju. Czego dzisiaj uczą w szkołach! Zgroza!!!
Idąc tym śladem, proponuję: ten Wenus, tego Wenusa itd...