Niezwykły sygnał radiowy z kosmosu namierzony na żywo

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół astrofizyków korzystający z radioteleskopu Parkes Radio Telescope we wschodniej Australii, zdołali zaobserwować po raz pierwszy na żywo, niezwykłe i tajemnicze zjawisko pochodzenia pozagalaktycznego zwane FRB (Fast Radio Burst).

 

Nikt nie wie co je wywołuje, a dotychczas zarejestrowano jedynie 14 takich przypadków (7 w Parkes i 7 w Arecibo). Kiedyś sądzono, że FRB wywołują zapadające się gwiazdy neutronowe lub aktywność magnetarów. Jednak najnowszy przypadek obserwowany w czasie rzeczywistym wprowadza w te teorie pewne wątpliwości.

 

Zdarzenie określone jako FRB 140514, było oddalone od Ziemi o 5,5 miliarda lat świetlnych i zlokalizowano je w gwiazdozbiorze Wodnika. Ponad 20 procent emisji radiowej miało polaryzację kołową, co wskazuje na potężne pola magnetyczne w okolicy źródła.

Źródło: 123rf.com

Brak stałej polaryzacji liniowej wyklucza, że źródłem pochodzenia FRB są supernowe. W każdym razie nie zaobserwowano w tym miejscu żadnej poświaty, ani chwilowego wzrostu jasności, który mógłby powstać przy rozbłysku gamma. Astrofizycy rozkładają bezradnie ręce i stwierdzają otwarcie, że nie wiedzą, co powoduje tak potężne emisje, które trwają tylko kilka milisekund, ale są na tyle intensywne, że nasze Słońce emituje taką ilość energii przez miliony lat.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Nick

To proste. Przecież to małe

To proste. Przecież to małe czarne dziury które nie mogą już utrzymać swego stanu i gwałtownie przestają nimi być. Pewnie jakieś prawo powoduje że cała energia idzie w frb.

Prawda jest jedna, a niepewności tworzą zbiór nieskończony. Latwiej więc szukać prawdy w ich gąszczu.
Ł
 

Portret użytkownika cronics

Troche SF ale mysle ze to

Troche SF ale mysle ze to moze byc rezonans czasoprzestrzeni pod wplywem zaawansowanej technologii.Ktos we wszechswiece moze daje w ten sposob znac o swoim istnieniu.Ugiecie warp w poblizu slonca to tak jak wrzucic kamien do wody tez powstanie fala.

Portret użytkownika flatpick

"The fast radio bursts are

"The fast radio bursts are quick, bright flashes of radio waves that last only milliseconds, but still emit as much energy as the sun in an entire day." - a nie, przez miliony lat.

Portret użytkownika Arek

Oczywiście jak zawsze,oni

Oczywiście jak zawsze,oni zmierzyli jaką energię emitują owe sygnały w czasie milisekund i sa tak potężne jak emisja energii naszego słońca przez miliony lat...,ponadto te wyliczenia odległości...Ewidentnie''cuchnie"fałszem.