Naukowcy odkryli najodleglejszą czarną dziurę z początków Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: Robin Dienel/Carnegie Institution for Science

Naukowcy dokonali rzadkiego odkrycia. Około 13,1 miliarda lat świetlnych od Ziemi zidentyfikowano supermasywną czarną dziurę. Jej masa i wiek wprawiły badaczy w zaskoczenie.

 

Mowa jest o czarnej dziurze, której masa wynosi 800 milionów mas Słońca. To bardzo wiele jak na obiekt, który znajduje się ponad 13 miliardów lat świetlnych od nas. Biorąc pod uwagę wiek Wszechświata, który szacowany jest na 13,7 miliarda lat naukowcy doszli do wniosku, że nowo odkryta czarna dziura już w ciągu 690 milionów lat osiągnęła tak wielką masę.

 

Supermasywna czarna dziura pochodzi z początków Wszechświata i jest najstarszą oraz najbardziej odległą jaką udało się kiedykolwiek namierzyć. Nieprawdopodobnego odkrycia dokonał Eduardo Bañados i jego zespół z Carnegie Institution for Science, który połączył dane zgromadzone przez satelitę WISE i naziemne teleskopy, a następnie prowadził obserwacje dzięki teleskopom optycznym Magellana w Chile.

 

Odległa czarna dziura znajduje się w centrum kwazara J1342+0928, który powstał 690 milionów lat po Wielkim Wybuchu i również jest najstarszym odkrytym jak dotąd kwazarem. Najnowsze znalezisko pozwoli nam dokładniej zrozumieć erę rejonizacji materii oraz wyznaczyć jej dokładniejszą datę. Naukowcy nie mają pewności kiedy zazczęła się ta era - według różnych szacunków mogło to być od 450 milionów do 750 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Doomny

Jeśli skieruję teleskop w

Jeśli skieruję teleskop w prawo i zobaczę tam czrną dziurę oddaloną o 13 miliardów lat po czym  odwrócę teleskop w lewo, odpowiednio wyostrzę to pewnie znajdę tam kolejną czarną dziurę oddaloną o 13 miliardów lat. Kity nam wciskają, same teorie mające pokrycie tylko w innych teoriach.

Portret użytkownika świadomościowypiotr

To wniosek jest taki że fala

To wniosek jest taki że fala uderzeniowa po wielkim wybuchu nie wyznacza granicy tworzącej się materii. Pewnie jest tak że takie wielkie wybuchy są dość powszechne we wszechświecie i zdarzają się naraz w innych rejonach

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Rozbrajająca informacja...

Rozbrajająca informacja... "jaką dotąd udało się namierzyć"..." z poczatków wszechświata"..... Instytut olewając, że obraża naszą inteligencję, zgarnęło za owe odkrycie będące wierutną bzdurą, sporą sumkę z pieniedzy podatnków..

I to by było na tyle..

 Nie branmzlujcie sie entuzjaści Kosmosu... To blecf jak wszystkie inne... :)

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika pirogronian

Pomoże zrozumieć? Nie, nie

Pomoże zrozumieć? Nie, nie pomoże. Tak długo, jak dowody obalające hipotezę Wielkiego Bum nie zaczną być traktowane poważnie. Stwierdzenie "To niezwykłe odkrycie pomoże nam lepiej zrozumieć to a tamto" to tylko zasłona dymna, żeby nie zauważyć, że ci ludzie, zwani naukowcami, w ogóle nie mają pojęcia, jak to wyjaśnić w kontekście obowiązujących teorii. Bo alternatywą jest tylko zmiana teorii...

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Wszechświat jest świadomy

Wszechświat jest świadomy energii który steruje wyobrażnia, od najmniejszych rzeczy do największych występuje tzw. koniec czasu ( czas się wszystkiemu kończy gdy opuści ich wyobrażnia ). To oznacza że wszechświat też ma koniec czasu, kiedy wszechświatu  skończy się wyobrażnia nie trudno odgadnąć co będzie potem, gdy najbardziej niewyobrażalne rzeczy przestaną istnieć energia która nie może zniknąć zacznie łączyć się ze sobą tworząć jeden punkt który nie jest masą a wolną energią, po wielkiej nie pamięci kiedy wyobrażnia znowu najdzie świadomościowy wszechświat energia będzie przyciągana przez niego z prędkością światła który rozedrze punkt z wolnej energii i cały ruch zacznie się od nowa

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Jeśli wielki wybuch stworzył

Jeśli wielki wybuch stworzył materie a jego fala uderzeniowa wyznacza granice tworzącej się materii to taki obiekt musi znajdować się blisko epicentrum wielkiego wubuchu chyba że gdzieś zawendrował, a obiekty wokół niego muszą też być dość masywne w porównaniu do czasu tworzenia od wielkiego wybuchu

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Hmmmm... Może mi jakiś

Hmmmm... Może mi jakiś naukowiec wyjaśni jak w latach można określać wiek Wszechświata liczącego sobie ~14mld lat skoro Słońce liczy sobie ~5mld lat a Ziemia (której obrót wokół Słońca przyjmujemy za 1 rok) liczy sobie ~4,5mld?