Nadlatująca asteroida 2015 HR182 może zagrozić Ziemi?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Asteroida 2015 HR182 została odkryta po raz pierwszy w kwietniu tego roku. Orbita tego ciała niebieskiego nie jest odpowiednio poznana, bo udało się je obserwować jedynie przez dwie noce i to za pomocą jednego zaledwie teleskopu. Oznacza to, że jego przelot w pobliżu Ziemi może się wiązać nawet z kolizją.

 

Obiekt oznaczony jako 2015 HR182 udało się zaobserwować 18 kwietnia bieżącego roku. Potem potwierdzono jeszcze obserwacje do 21 kwietnia włącznie. Już wtedy, kiedy go widziano był to bardzo blady punkt o magnitudzie +23. Potem zniknął z oczu astronomów, co oznacza, że niepewność jego orbity jest bardzo duża.

 

Obecnie nie wiadomo nawet gdzie skierować teleskop, aby odnaleźć obiekt, ale z danych, które udało się zebrać podczas tego niedługiego okienka czasowego, wskazują, że asteroida ta powinna przechodzić w okolicy Ziemi około 22 października.

Niektórzy sugerują, że trudności z obserwacja tego ciała niebieskiego mogą być związane z jego trajektorią. Co więcej gdyby asteroida nadlatywała na kursie kolizyjnym moglibyśmy nie być w stanie jej zobaczyć ze względu na Słońce, które skutecznie odcinałoby nam do niej dostęp za pomocą teleskopów. W takim wypadku zobaczylibyśmy ja dzień lub dwa przed zderzeniem.

 

Najprawdopodobniej asteroid 2015 HR182 minie Ziemię, ale gdyby jakimś cudem zderzył się z naszą planetą to przy jego rozmiarach nie byłaby to katastrofa powodująca całkowite wyginięcie gatunków. Tego typu zdarzenie może zniszczyć całe miasto i okolicę, ale nie spowoduje wymierania homo sapiens.

 

Miejmy nadzieje, że nie będziemy się musieli o tym przekonać za kilka dni, gdy spodziewane jest bliskie przejście tego ciała niebieskiego w okolicy naszej Ziemi.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Bez_przesady!

Jest gotowy superprosty więc

Jest gotowy superprosty więc niezawodny o regulowanej sile ciągu pędnik elektromechaniczny nie wymagający paliwa chemicznego zdolny zepchnąć z orbity nawet księżyc a spece od impaktowego zagrożenia Ziemi zamiast kupić go ode mnie nie wiadomo na co - chyba na wielki impakt? - czekają... ja a wraz ze mną wynalazek pewnie nie doczekam, ale oni i ludzkość pewnego dnia Wielkiego Łubudubudu!! się doczekają...

Vote down!
-111
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Zniknęła z pola widzenia

Zniknęła z pola widzenia teleskopu, gdyż wiatrak grawitacyjny Ziemi ją... odbił swoimi grawitacyjnymi skrzydłami...
Gdyby Astrofizycy określili zmienność hiperboliczną zagiętej przez Ziemię przestrzeni, wiedzieliby gdzie ów teleskop skierować...

Vote up!
126

Angelus Maximus Rex