Gwiazda KIC 8462852 znów zaczęła tracić na jasności

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Tajemnicza gwiazda KIC 8462852 stała się właśnie jeszcze bardziej tajemnicza. Już od 2011 roku mówi się o nietypowych spadkach jasności, które sięgały nawet 20%. Naukowcy wyrywają sobie włosy z głowy, ponieważ nie są w stanie zrozumieć i wyjaśnić pochodzenia tego zaskakującego zjawiska.

 

KIC 8462852 to gwiazda znajdująca się w konstelacji Łabędzia, odległa o około 1480 lat świetlnych. Już sama odległość praktycznie wyklucza teorię, która głosi, że za drastyczne spadki jasności gwiazdy może odpowiadać egzoplaneta - jej rozmiar musiałby być niewyobrażalnie wielki.

 

Istnieją bardziej i mniej racjonalne wyjaśnienia dla tego fenomenu. Te pierwsze zakładają, że wokół KIC 8462852 może znajdować się chmura pyłu lub rój komet, który skutecznie zasłania gwiazdę a my zwyczajnie widzimy to jako spadek jasności. Niestety ta nieregularność sprawia, że powyższe koncepcje raczej nie są trafne.

Gwiazda KIC 8462852 w podczerwieni i ultrafiolecie - źródło: Two Micron All Sky Survey (2MASS)

Spadki jasności KIC 8462852 mogą wynosić nawet 20% i trwać od kilku dni do kilku tygodni. Każda próba wyjaśnienia tego zjawiska kończy się niepowodzeniem. Naukowcy przyznają wprost, że nie wiedzą z czym właściwie mają do czynienia. Żeby było jeszcze ciekawiej - w ostatnich dniach znów zrobiło się głośno o tym obiekcie. Astronomowie donoszą, że jasność gwiazdy najwyraźniej znów zaczyna spadać.

 

Obserwatorium Fairborn w Arizonie potwierdziło, że od 18 maja zaobserwowano spadek jasności o 3%. Jest to stosunkowo mało, ale liczne obserwatoria, astronomowie oraz amatorzy z całego świata bacznie przyglądają się tej gwieździe. Naukowcy będą próbowali ustalić co jest przyczyną obecnego spadku jasności i mają nadzieję, że uda im się wreszcie rozwiązać tę łamigłówkę. Na pierwsze informacje oraz na rozwiązanie tej zagadki będziemy musieli cierpliwie poczekać.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Załóżmy że gwiazda orbituje

Załóżmy że gwiazda orbituje wokół czarnej dziury jej ruch nie może być zgodny z przyspieszeniem czarnej gwiazdy gdyż zamieniła by się w supernową, gdyby odjął ręką czarną dziurę to gwiazda poruszała by się w przeciwnym kierunku, więc zmiana jasności gwiazdy jest wywołana zmianą prędkości