Dziwna gwiazda-zombie, która przeżyła aż pięć eksplozji

Kategorie: 

Źródło: European Southern Observatory/M. Kornmesser

Międzynarodowy zespół astronomów obserwował gwiazdę, która zachowuje się w bardzo nietypowy sposób. Gwiazda kończąca swój żywot zwykle eksploduje i zamienia się w supernową. Jednak obiekt o nazwie iPTF14hls przetrwał kilka eksplozji. Naukowcy zastanawiają się jak to jest możliwe.

 

Tajemniczy obiekt znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy i został odkryty we wrześniu 2014 roku przez automatyczne obserwatorium Palomar Transient Factory (PTF). W styczniu 2015 roku zauważono wybuch supernowej i wydawało się, że jest to typowa "śmierć" gwiazdy jaką obserwowano już wielokrotnie.

Kolejne obserwacje potwierdziły, że iPTF14hls nie zachowuje się tak jak powinna. Gwiazda nadal świeciła jeszcze przez kolejne 600 dni a jej jasność zmieniała się nawet o 50%. Analiza dostępnych danych sugeruje, że odległe ciało niebieskie utrzymywało niemal stałą temperaturę około 5 700 stopni Celsjusza i eksplodowało kilkukrotnie.

Co ciekawe, naukowcy sprawdzili zarchwizowane dane i odkryli, że w 1954 roku doszło do eksplozji dokładnie w tym samym miejscu, w którym znajduje się gwiazda iPTF14hls. Wygląda więc na to, że gwiazda-zombie przeżyła łącznie co najmniej pięć wybuchów. Eksperci nie potrafią wyjaśnić jak do tego doszło - dlaczego iPTF14hls nie zachowuje się tak jak inne gwiazdy.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika John Moll

Już na wstępie pisze: "An

Już na wstępie pisze: "An international team of astronomers including Carnegie’s Nick Konidaris and Benjamin Shappee discovered a star that exploded multiple times over a period of 50 years.", a dalej: "An ​image ​taken ​by ​the ​Palomar ​Observatory ​Sky ​Survey ​reveals ​a ​possible ​explosion ​in ​the ​year ​1954 ​at the ​location ​of ​iPTF14hls ​(left), ​not ​seen ​in ​a ​later ​image ​taken ​in ​1993 ​(right). ​Supernovae ​are ​known ​to explode ​only ​once, ​shine ​for ​a ​few ​months ​and ​then ​fade, ​but ​iPTF14hls ​experienced ​at ​least ​two explosions, ​60 ​years ​apart. [...] iPTF14hls ​grew ​bright ​and ​dim ​again ​at ​least ​five ​times ​over ​two ​years. ​This ​behavior ​has ​never ​been seen ​in ​previous ​supernovae, ​which ​typically ​remain ​bright ​for ​approximately ​100 ​days ​and ​then ​fade."