Astronomowie zaobserwowali zmiany atmosferyczne na superziemi 55 Cancri e

Kategorie: 

Źródło: University of Cambridge
Uczeni z Uniwersytetu Cambridge po raz pierwszy zidentyfikowali zachodzące zmiany atmosferyczne na odległej planecie skalistej. W tym przypadku mowa jest o superziemi 55 Cancri e. Spekuluje się, że tak znaczne zmiany na tej egzoplanecie zostały spowodowane aktywnością wulkaniczną.

 

Badania były prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Spitzera. 55 Cancri e, która znajduje się 40 lat świetlnych od nas, była obserwowana przez dwa lata. Planeta ta nazywana jest superziemią, gdyż jest dwa razy większa od Ziemi a jej masa jest nawet osiem razy większa. Jej orbita znajduje się bardzo blisko gwiazdy - pełny obrót wokół niej zajmuje tylko 18 godzin. Co więcej, 55 Cancri e zachowuje się niczym Księżyc względem Ziemi, czyli jej jedna strona jest stale zwrócona w kierunku gwiazdy.

 

Na stronie dziennej tej superziemi zaobserwowano drastyczne zmiany w temperaturze, która waha się od 1000 do 2700 stopni Celsjusza. Uczeni będą prowadzić kolejne badania. Jedna z wysuniętych teorii zakłada, że zmiany mogły zostać spowodowane aktywnością wulkaniczną, która powoduje wyrzut znacznych ilości gazów i pyłu do atmosfery.

 

Dotychczasowe obserwacje superziemi 55 Cancri e sugerowały, że planeta ta może składać się z diamentów, jednak najnowsze odkrycie powoduje iż uczeni zaczynają oddalać się od tego twierdzenia. Dziś uważa się, że na tej egzoplanecie może być znaczna aktywność wulkaniczna - nawet większa niż na księżycu Io.

 

 

Źródło: http://www.cam.ac.uk/research/news/astronomers-find-first-evidence-of-changing-conditions-on-a-super-earth

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz