Astrofizycy planują ustalić jak mogą wyglądać pozasłoneczne planety skaliste

Kategorie: 

Źródło: NASA/Kepler Mission/Dana Berry

Poszukiwanie planet pozasłonecznych to ekscytujące zajęcie. Awaria teleskopu Kepler chwilowo utrudni postępy w tej dziedzinie, ale zgromadzony dotychczas materiał badawczy jest wystarczający do prowadzenia naukowych dysput na temat metod ustalenia składu pozasłonecznych planet skalistych. Innymi słowy astrofizycy chcą się dowiedzieć jak może wyglądać powierzchnia takich odległych globów.

 

Podstawowy problem przy obserwacjach egzoplanet to jasność goszczących je gwiazd. Najpopularniejsza metoda detekcji planet pozasłonecznych to tak zwany tranzyt. Czasami dzieje się tak, że planeta przechodzi przez tarczę gwiazdy i wtedy na podstawie analizy zmiany jej jasności można zlokalizować planetę. Jednak, co innego ją wykryć a co innego zobaczyć. Do tego pomocne może być prowadzenie obserwacji w świetle podczerwonym. Może to pozwolić na ustalenie sygnatury cieplnej danego globu.

Źródło: NASA

Należący do NASA Astrobiology Magazine niedawno opublikował artykuł na ten temat. Naukowcy zaproponowali, aby badać pozbawione atmosfery planety o znacznej temperaturze powierzchni ( 2000 Kelwina lub 1726 Celsjusza). Różne rodzaje skał będą emitować inne sygnatury i długości fal. Można tą metodą na przykład ustalić czy w skład powierzchni wchodzą związki krzemu lub inne.

James Webb Space Telescope - Źródło: ESA

Na razie jednak badanie planet takich jak Kepler-10b, która jest uważana za pierwszą skalistą planetą pozasłoneczną, jest utrudnione ze względu na technologiczne ograniczenia. Postęp w dziedzinie rozdzielczości i metod obserwacji jest na tyle szybki, że już z pojawieniem się na orbicie teleskopu James Webb Space Telescope powinno być możliwe dokonanie szczegółowych analiz pozasłonecznych planet. Jeśli ten teleskop zostanie uruchomiony według planu to powinien być do dyspozycji uczonych od 2018 roku.

 

 

Źródła:

http://www.astrobio.net/exclusive/5493/investigating-exoplanet-surfaces

http://arxiv.org/abs/1204.1544

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz