Satelita Mayak rozjaśni nocne niebo niczym Księżyc. Jego ruch można obserwować na żywo

Kategorie: 

Źródło: Boomstarter.ru

W zeszłym tygodniu Rosja wyniosła na orbitę satelitę o nazwie Mayak. Urządzenie stanie się wkrótce jednym z najjaśniejszych obiektów na naszym niebie.

 

Mayak to dzieło inżynierów z Moscow State Mechanical Engineering University. Satelita został wyniesiony na orbitę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rakietą Sojuz. Z pomocą tego urządzenia, twórcy chcą przetestować technologię przeznaczoną do wykonania deorbitacji satelity.

 

Mayak to tzw. cubesat, czyli rodzaj miniaturowego satelity. Na swoim pokładzie posiada wykonany z materiału polimerowego niezwykle cienki żagiel o powierzchni 16 metrów kwadratowych, który po rozłożeniu będzie odbijał światło słoneczne w kierunku Ziemi. Z naszej perspektywy będzie to zaraz po Słońcu i Księżycu najjaśniejszy obiekt na niebie.

Wielu astronomów twierdzi, że Mayak może poważnie utrudniać obserwacje nieba. Z drugiej strony, satelita właśnie za sprawą odbijanego światła będzie bardzo łatwo dostrzegalny w nocy. Urządzenie ma pozostać na orbicie przez miesiąc, lecz jego obecność może zostać wydłużona w zależności od skuteczności technologii deorbitacyjnej.

 

Dla zainteresowanych tematem należy dodać, że dokładną lokalizację Mayak można obserwować na żywo na podanej stronie internetowej: http://www.n2yo.com/?s=42830. Satelita powinien być widoczny również w Polsce, gdy tylko rozłoży swój żagiel i oczywiście gdy pozwolą na to warunki pogodowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika cvh

Mayak nie rozłożył żagla, po

Mayak nie rozłożył żagla, po prostu nie zatrybił, wiadomo, ruska robota...Mayak jest widoczny w sledzeniu ale w jasności max -1,0mag czyli gołym okiem raczej nie bardzo... Dla porównania 'flara irydium' która wygląda jak 2 sekundowy jak błysk flesza na niebie ma czasem -8,2mag (dodam ze 5 jednostek w tej skali zwiększa jasnosc 100razy, a mayak miał mieć ciągłą jasnośc nawet -10mag) Tak więc cały misterny plan wpizdu... (Nigdzie o tym nie piszą, ja po wieelu poszukiwaniach dotarłem do anglojęzycznego tekstu na ten temat ze uległ awarii)

Vote up!
29
Portret użytkownika Marcin89

Jestem w Sri Lance, gapie sie

Jestem w Sri Lance, gapie sie w niebo gdzie niby lata sobie Mayak i nijak nic nie widze.
Czyli sciema, zagiel do niczego albo Rosjanie wszystkich robia w banie :D

Vote down!
-30
Portret użytkownika John Moll

Jeszcze nikt go nie

Jeszcze nikt go nie zaobserwował. Satelita Mayak mial rozłożyć żagiel, ale o tym jak na razie cisza.

Vote up!
28
Portret użytkownika ekscelencja

 Uważam że Rosja

 Uważam że Rosja eksperymentuje ale ten eksperyment może mieć długofalowe znaczenie dla cywilizacji ludzkiej. Trzeba  wiedzieć że w obecnej wojnie o świadomość człowieka ważne jest aby nasza indywidualna ewolucja  wykraczała poza świadomość ciała. Nie jesteśmy tylko ciałem ale złożoną wielowymiarową istotą.  Wielowymiarowość człowieka związana jest z centrami energetycznymi inaczej czakrami. Ciało ma  głównych siedem które nasycają się światłem które jest dla nas wszystkim.  Natomiast ósma czakra  znajduje się ponad naszą głową i ma energetyczny kształt piramidy. Uważam że ten satelita jest jej odpowiednikiem mającym na celu przyspieszenie naszej ludzkiej indywidualnej ewolucji. Wniosek jaki się nasuwa jest zaskakujący - pomimo powszechnie panującej rusofobii to Rosja może być tym elementem który ocali nasz świat Ziemię. Pozdrawiam. E.

Vote down!
-27
Portret użytkownika John Moll

Mayak przemieszcza się dosyć

Mayak przemieszcza się dosyć szybko. Trzeba zaczekać aż satelita rozwinie swój żagiel, bo podobno jeszcze tego nie zrobił, a potem często sprawdzać na mapie aż pojawi się nad Polską.

Vote up!
38
Portret użytkownika infinity

ja mysle ze to teoche

ja mysle ze to teoche podejzane; nikt nie widzial tego mayaka. Albo cos jest nie tak albo to wszystko jedna wielka sciema

Vote up!
27
Portret użytkownika Dragon_Reborn

Nie widać mayaka, bo zgodnie

Nie widać mayaka, bo zgodnie z orbitą wskazaną w linku (w artykule) nie będzie widoczny z Polski. A czy są jakieś zdjęcia satelity z innych regionów? Nie mam pojęcia.

Vote up!
30
Portret użytkownika FartSmeller

Mayak jest "widoczny" z

Mayak jest "widoczny" z Polski, np. w nocy z 31.07 na 1.08 przelatywał z północnego wschodu na południowy zachód nad wschodnią częścią kraju. Niestety był to przelot bez rozłożonego żagla. Także 3 sierpnia o 0:54 będzie przelatywał tym razem po zachodniej stronie, mniej więcej na linii Gdynia-Wrocław, ciekawe czy też "po ciemku"?

Vote up!
25
Portret użytkownika Mike1345

Mayak uległ awarii i nie

Mayak uległ awarii i nie rozłożył żagla. Już nie ma na co liczyć, nie można było się spodziewać cudów od ruskich :D

Vote up!
26