Największa galaktyka w znanym Wszechświecie jest wprost niewyobrażalnie wielka

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Droga Mleczna, czyli galaktyka spiralna, w której żyjemy jest ogromna. Mierzy około 100 tysięcy lat świetlnych, a do jej centrum mamy jakieś 28 tysięcy lat świetlnych. Okazuje się, że przy największej znanej galaktyce IC 1011 to po prostu mikrus.

 

Wspomniana galaktyka IC 1011 mierzy 6 milionów lat  świetlnych i znajduje się aż 349,5 miliona lat świetlnych od Ziemi. Oznacza to, że jest tak wielka, że ziemskie najszybsze pojazdy potrzebowałyby 25,8 miliardów lat aby ją przelecieć wzdłuż.

 

Nawet gdyby ludzkość wynalazła kiedyś napęd poruszający się z prędkością światła przekroczenie IC 1011 zajęłoby 6 milionów lat. Najbliższa nam galaktyka Andromedy znajduje się 2,5 miliona lat świetlnych od Drogi Mlecznej i mierzy 200 tysięcy lat świetlnych

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Feniks

Bardzo ciekawe tematy...super

Bardzo ciekawe tematy...super galaktyki,lata świetlne itp.,lecz ow iele bardziej interesuje mnie komunikacja informacji w nieskończoności Wszechświata.Przecież tomusi współgrać.Prędkość i energia wyobraźni? A może,także możliwe,inne rozwiązania.Ale wracając do energii wyobraźni,pewnie jest możliwe podróżowanie przez wcześniejszą fazę ,a może fazy transpormacji nas samych.Czy jest możliwość istnienia obok siebie albo może w sobie,wielu rodzajów energi o przeróżnych parametrach 
szybkości itd. .?

Vote down!
-29
Portret użytkownika Amanda

Wikipedia uważa inaczej "IC

Wikipedia uważa inaczej "IC 1101 (również PGC 54167 lub UGC 9752) – olbrzymia galaktyka eliptyczna znajdująca się w gwiazdozbiorze Panny w odległości 1,07 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 19 czerwca 1890 roku przez Edwarda Swifta[2]. IC 1101 powstała w wyniku połączenia wielu mniejszych galaktyk. Galaktyka ta należy do gromady galaktyk Abell 2029 i jest jej głównym składnikiem. Jest to największa znana galaktyka (pod względem rozmiarów, nie masy), jej średnica wynosi około 4 milionów lat świetlnych[3]. Zawiera około 400 razy więcej gwiazd niż nasza Galaktyka i może być od niej nawet 2000 razy bardziej masywna ze względu na dużą ilość gazu i ciemnej materii. W zasadzie nie jest to galaktyka eliptyczna, lecz galaktyka soczewkowata. Jej oznaczenie to cD. Symbol pochodzi ze specjalnej klasyfikacji galaktyk i oznacza ogromne galaktyki eliptyczne, lecz obecnie zwykło się go rozwijać jako central Dominant, czyli dominującą w centrum (gromady)[4]."

Vote down!
-30
Portret użytkownika Krzysiek

Swoją drogą pomyślcie jak

Swoją drogą pomyślcie jak prymitywną formą życia musielibyśmy być dla teoretycznie istniejących gdzieś tam cywilizacji czy inteligentych form życia, które są w stanie pokonywać takie odległości. Ba, nawet jeśli nie są w stanie przebyć drogi z jednego krańca galaktyki na drugi to jeśli nawet są w stanie zbadać w sposób dokładny całą albo chociaz 50%. A my? W takich chwilach czuję się, jakbym mieszkał w starożytnym Egipcie:)

Portret użytkownika Wacieńka

Nie ma czegoś takiego jak

Nie ma czegoś takiego jak klasyczne centrum wszechświata, nie ma też peryferii....Wszechświat nie jest kulą ani żadna inną postacią geometryczną. Dlatego nie ma brzegów. Choc mówimy o jego promieniu czy średnicy interpolując z wartości wieku i predkości rozchodzenia sie światła nie ma niczego na zewnątrz ani bliżej lub dalej "brzegu". Gdziekolwiek byś nie był zawsze będziesz w środku.

Portret użytkownika adi głuchołazy

Przemieszczanie się przez

Przemieszczanie się przez tunel czasoprzestrzenny nie jest łamaniem praw fizyki,ponieważ znamy tylko jedno prawo fizyczne czyli ziemskie.Fizyka poza ziemią różni sie diametralnie,grawitacja planet,oddziaływanie grawitacyjne najbliższej gwiazdy,radiacja,pola elektromagnetyczne biegunów,ciśnienie,atmosfera. Einstein dopuszczał już taką możliwość podczas jednej ze swoich teorii o zaginaniu czasoprzestrzeni. My ludzie na ziemi jesteśmy po prostu jeszcze zacofani w to co sie dzieje poza naszym światem,żeby tylko nasz gatunek się sam nie zabił w jakiejkolwiek wojnie,bo niestety możemy się nie dowiedzieć o naszej jakże cudownej przyszłości jaką wszeświat nam obecnie oferuje w tym cudownym rozkwicie na życie we wszechświecie.

Vote up!
65